Budżet domowy – ogranicz wydatki

Jak to zwykle bywa, zazwyczaj nasz budżet domowy drenowany jest przez bardzo niemądre wydatki. Kluczem do odzyskania kontroli nad własnymi pieniędzmi jest najczęściej zmiana nawyków i przestawienie niektórych priorytetów w naszym życiu. Nie martwcie się jednak, nie oznacza to, że czekają Was zastraszające zmiany i odwrócenie wszystkiego do góry nogami. Większość błędów, które popełniamy, jest bardzo łatwe do skorygowania. Wymaga jedynie minimalnego zaangażowania i chęci poprawy.

Przykładowe koszty, których można uniknąć w prosty sposób

Żeby nie być gołosłownym, podam Wam kilka przykładów typowych wydatków, które naprawdę nie są Wam do niczego potrzebne. Mało tego – często bagatelizujemy je, ponieważ jednorazowe wydanie kilku złotych nie wpływa na obecny stan portfela. To jednak duży błąd. Każda wydana złotówka odkłada się w domowym budżecie i uderza po czasie – ze zdwojoną siłą.

kobieta

Jedzenie na dowóz

Wiem, że kody na darmowa dostawę kuszą, a promocja w ulubionej restauracji to świetna okazja. Mimo to, spróbujcie się temu oprzeć. Zamiast kolejny raz w tygodniu zamówić obiad z dowozem do domu, postarajcie się przyrządzić coś pysznego samodzielnie. Będzie prawdopodobnie zdrowie, możliwe, że smaczniej, a także zdecydowanie taniej! Kto wie, może odkryjecie w sobie pasję do gotowania? Domowy budżet kocha takie zmiany. Zdziwilibyście się, jak wiele osób ma problem ze zbyt częstym zamawianiem jedzenia. Nie chodzi oczywiście o całkowitą rezygnację z tej małej przyjemności i błogiego lenistwa. Ustalcie jeden dzień w miesiącu (lub w tygodniu – zależy jak bardzo zaawansowany jest Wasz „problem”), kiedy z pełną odpowiedzialnością zamawiacie obiad lub kolację z ulubionej knajpki, Będzie to dla Was nagroda za trzymanie się własnych ustaleń.

Eksploatacja samochodu

Ile godzin tygodniowo spędzacie na nerwowym bębnieniu palcami w kierownicę podczas stania w korku? Nie uważacie, że przyjemniej byłoby urządzić sobie małą przejażdżkę rowerową? Nic bardziej nie irytuje kierowców, niż rowerzysta pomykający z gracją po drodze rowerowej biegnącej wzdłuż ulicy. On nie musi przejmować się tysiącami samochodów, czekającymi na zielone światło.

Nie chcę nic podpowiadać, ale zakup nawet bardzo dobrego roweru błyskawicznie zwróci się, gdy wydatki na paliwo zmaleją o 75% – to wiadomość dla tych, którzy chcieliby kupić porządny rower, ale nadal nie mogą się zdecydować i obawiają, że ich domowy budżet może tego nie wytrzymać.

relaks

Komunikacja miejska – dobra dla budżetu domowego i środowiska

Jeśli z rowerem jest Wam nie po drodze, możecie też kupić bilet miesięczny. Wydatek rzędu 100-150 zł pozwoli Wam na nieskrępowane poruszanie się po mieście przez cały miesiąc. Pod względem szybkości, w zakorkowanych miastach samochód nie powinien nawet stawać do pojedynku z samochodem.

Zakup filtra do wody

Ile litrów wody wypijacie każdego dnia? Mam nadzieję, że jak najwięcej! Dla dorosłego człowieka wartość ta powinna oscylować wokół 3 litrów. Gdyby policzyć ilość plastikowych butelek, generowanych w ten sposób przez każdego człowieka, wynik mógłby przerazić. Jednak nie tylko ilość śmieci jest tutaj problemem. Kupowanie wody to tylko niepotrzebne koszty i kłopot. Kłopot, bo każdego dnia jedna osoba musi kupić i przenieść do domu co najmniej 3 litry wody. Koszty – bo każda butelka wody kosztuje przynajmniej 2 zł. Zakup dzbanka z zestawem filtrów możecie zamknąć w 50-70 zł. Zapas filtrów, które wystarczą Wam na pół roku, to około 50 zł. Chyba jesteście gotowi na takie oszczędności? 🙂

Możecie także pójść za ciosem i kupić butelkę z opcją filtrowania wody. Będziecie mogli uzupełnić ją w dowolnym miejscu z dostępem do wody z kranu – bez konieczności kupowania mały, plastikowych butelek, które po jednym razie będą nadawały się tylko do wyrzucenia.

Zabieraj do pracy domowy obiad

Obecność „Pana Kanapki” to nieodłączny element każdego biura. Czy zastanawialiście się jednak, z czego przyrządzane są (często bardzo tanie) gotowe posiłki, które trafiają prosto na Wasze biurka? Ich cena jest zazwyczaj kusząca, jednak skład pozostawia wiele do życzenia.

Dla Waszego zdrowia zdecydowanie lepszy będzie domowy obiad, który przygotujecie samodzielnie. Podziękuje Wam także Wasz budżet domowy. Nie musicie gotować osobnego posiłku. Wystarczy, że przygotujecie o jedną porcję obiadu więcej, a następnie zapakujecie ją do szczelnego pojemnika.

woda

Wybierz prysznic i oszczędzaj wodę

Mało kto zdaje sobie sprawę, ile litrów wody mieści się w średniej wielkości wannie. Kto wie? Odpowiadam: podczas przeciętnej kąpieli zużywa się około 100 litrów wody. Podczas prysznica wykorzystacie około połowę tej wartości. To chyba dobry powód, by przestawić się na jasną stronę łazienkowej mocy? 🙂
Pamiętajcie, budżet domowy nie znosi wysokich i niespodziewanych rachunków za wodę, prąd i czy gaz. Jeśli zastanawiacie się, ile kosztować będzie przerobienie łazienki, od razu uprzedzę: prysznic można brać także w wannie. Potrzebną zasłonę ze stelażem i słuchawkę prysznicową kupicie w każdym sklepie budowlanym za kilkadziesiąt złotych. Potrzebne są jedynie chęci.

Podsumowanie

Przedstawiłem tylko kilka przykładów wydatków, z których możecie zrezygnować bez rezygnacji z przyjemności. Nie musicie także utrudniać sobie życia, by Wasz domowy budżet zaczął się w końcu domykać.