Jak budować pozytywną historię kredytową?

Pozytywna historia kredytowa to nasza wizytówka, która często decyduje o tym jaką kwotę zobowiązania finansowego możemy uzyskać od pożyczkodawcy. Jest istotnym czynnikiem, który informuje instytucję finansową o naszej rzetelności oraz wiarygodności kredytowej. Pozyskiwana jest z baz, takich jak Biuro Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Długów czy Biuro Informacji Gospodarczej. Wszystkie te podmioty gromadzą dane na temat osób fizycznych, przedsiębiorców czy spółek na temat ich historii spłat różnych zobowiązań finansowych. Zaglądając do baz instytucje oferujące swoje usługi finansowe zyskują potwierdzenie czy kredytobiorca będzie w przyszłości w stanie uregulować swój dług w wyznaczonym terminie. Dlatego historia kredytowa jest tak kluczowym czynnikiem podczas ubiegania się o pożyczkę.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Mężczyzna i kobieta w biurze podają sobie dłoń
Umowa kredytowa to ważny krok, aby go postawić warto się przygotować

Jeśli zaciągamy zobowiązanie finansowe w banku, ten przekazuje do bazy BIK informacje o stanie spłaty naszego długu. Dzięki takim raportom, inne instytucje finansowe mogą czerpać dane i sprawdzić czy jesteśmy wiarygodnymi kredytobiorcami. Tak naprawdę większość informacji zawartych w BIK to pozytywne zapisy o tych, którzy spłacają zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Jeśli chcemy budować pozytywną historię kredytową, warto takie dane zachować w BIK. Niektórzy konsumenci tuż przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego celowo biorą pożyczki, które następnie zwracają w danym czasie by w ten sposób uzyskać pozytywny zapis w BIK.

Uważaj na opóźnienia w spłacie długu

Gdy spełnia się czarny scenariusz i stabilność finansowa klienta ulega nadwątleniu może dojść do tego, że nie zwróci długu w wyznaczonym terminie, Wówczas bank przekazuje informację o opóźnieniu w spłacie do BIK. Ten negatywny wpis pozostaje w bazie przez 5 lat. W tym okresie trudniej będzie konsumentowi uzyskać kolejny kredyt lub pożyczkę.
Dlatego oczywiście najistotniejsze w budowaniu pozytywnej historii kredytowej jest nie doprowadzenie do sytuacji, w której będziemy mieli opóźnienia w spłacie kredytu, dlatego:

  • przy wybieraniu maksymalnej kwoty pożyczki zdecydujmy się na niższą sumę
  • oszacujmy koszt obsługi zobowiązania finansowego, warto zwracać uwagę na RRSO a nie na samo oprocentowanie roczne
  • jeśli to możliwe, nie zaciągajmy kilku kredytów jednocześnie
  • lepiej postawić na krótszy okres spłaty, bowiem może się zdarzyć, że w przyszłości utracimy płynność finansową

Najlepiej dokonać wszelkich kalkulacji przez złożeniem wniosku o kredyt. Jeśli natomiast rozeznajemy się w sprawie w sięgając do różnych propozycji banków, za każdym razem dana instytucja wysyła pytanie do BIK o naszą historię kredytową. Im więcej takich “odwiedzin” w bazie tym mniej wiarygodny staje się nasz status. Zatem lepiej z pomocą różnych narzędzi internetowych wybrać odpowiedni produkt i ubiegać się o niego w jednej instytucji.