W wielu analizach pożyczkowych, na samych stronach banków czy parabanków, odnajdujemy przy wybranej pożyczce tajemniczy zapis „RRSO”, a przy nim jeszcze bardziej dla nas zagadkowy procent. Czym jest „RRSO”, co oznacza, jak się go oblicza i do czego służy?
RRSO czyli rzeczywiste oprocentowanie kredytu
Banki muszą podawać klientom wartości RRSO każdej pożyczki i kredytu. Pilnuje tego prawo bankowe i przepisy o kredycie konsumenckim. Również firmy pożyczkowe powinny w swoich ofertach zawierać taką informację. RRSO ma pomagać w wyborze najodpowiedniejszej i najtańszej pożyczki. Niejednokrotnie jednak RRSO obliczone jest albo błędnie, albo poprzez swoje zawiłości może być wyższe w przypadku pożyczki droższej, w stosunku do pożyczki tańszej. Tym bardziej więc konsumenci nie ufają tym wyliczeniom i nie potrafią prawidłowo interpretować pokazywanych wyników. Dzisiaj rozwiejemy te i inne wątpliwości!
Definicja RRSO
Jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę, który wyraża się w procencie całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Dlatego właśnie procent RRSO dla pożyczek chwilówek jest tak wysoki. Pożyczki takie trwają np. 30 dni, podczas gdy RRSO podawane jest w stosunku rocznym.
RRSO jest najlepszym miernikiem „opłacalności” kredytu lub pożyczki ponieważ bierze się w nim pod uwagę oprocentowanie, prowizje, dodatkowe opłaty oraz dodatkowe koszty usług.
- Ogólna wskazówka: im wyższe RRSO, tym droższa oferta pożyczkowa
- Dla wszystkich tak samo: dzięki wprowadzonej w 2012 r. zmianie ustawy o kredycie konsumenckim ujednolicono szczegóły obliczania RRSO zgodnie z dyrektywą europejską
Co jest potrzebne do obliczenia RRSO?
Bierze się pod uwagę między innymi kwotę kredytu, prowizję, oprocentowanie, rodzaj rat, pozostałe koszty związane z przyznaniem kredytu, okres kredytowania oraz inne opłaty. Dzięki temu uzyskuje się uniwersalną wiadomość o kosztach danej pożyczki czy kredytu, którą można w łatwy sposób przyrównać pomiędzy innymi ofertami różnych banków i parabanków.
Jak obliczyć RRSO?
Poniższej przedstawiamy wzór na obliczenie RRSO dowolnie wybranej pożyczki czy kredytu.
Powyższy wzór może wydawać się trudnym w odczycie i odbiorze, ale tak naprawdę bardzo łatwo podstawić pod niego odpowiednie dane. Poszczególne litery oznaczają:
- K- numer kolejne raty wypłaty raty kredytu
- K’ – numer kolejnej raty wpłaty raty kredytu
- AK – kwota wypłaty kredytu K
- A’K’ – kwota spłaty kredytu lub kosztów
- m – numer ostatniej wypłaty raty kredytu
- m’ – numer ostatniej spłaty raty kredytu
- i – numer kolejnej wypłaty raty kredytu
- tK – okres wyrażony w latach lub ich ułamkach oznaczający czas pomiędzy dniem pierwszej wypłaty a dniem kolejnej wypłaty
- t’K’ – numer kolejnej wypłaty raty kredytu
Automatyczne obliczanie RRSO
W Internecie znaleźć można mnóstwo kalkulatorów obliczających RRSO za nas, bez wnikania w dość skomplikowane obliczenia angażujące kolejne wpłaty i wypłaty. Warto z nich skorzystać jeśli naprawdę szybko sami chcemy zrobić sobie swoje własne porównanie paru wybranych kredytów czy pożyczek z różnych źródeł.