Kiedy rozważać konsolidację zadłużenia?

Połączenie wielu zobowiązań finansowych w jeden kredyt z zachowaniem ujednoliconych stóp procentowych określa się jako konsolidację zadłużenia. Oferowana jest różne instytucje finansowe, przy czym zdecydowana większość to banki. Fuzji mogą podlegać kredyty gotówkowe, ratalne, hipoteczne czy samochodowe ale także debety na karcie płatniczej czy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Ponadto kredytobiorcy, którzy decydują się na konsolidację zadłużenia mają jeszcze możliwość uzyskać dodatkową gotówkę, którą mogą przeznaczyć na dowolny cel. Brzmi zachęcająco lecz czy zawsze konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem?

Konsolidacja kredytu tak, ale nie dla wszystkich

Główne zalety jakie niesie za sobą konsolidacja kredytów są następujące:

  • – spłata jednej raty zamiast kilku wynikających z zaciągniętych zobowiązań finansowych
  • – niższa stawka na miesiąc względem sumy regulowanych rat
  • – dłuższy okres kredytowania
  • – możliwość uzyskania kredytu w dowolnym banku, który oferuj tego rodzaju rozwiązanie
Mężyczyna w koszuli czyta coś na laptopie
Kredyty konsolidacyjne wspierają zadłużonych w regulowaniu zobowiązań finansowych

Jak widać konsolidacja w istocie prezentuje wiele korzyści. Jednak należy pamiętać, że tak naprawdę to kolejny rodzaj zobowiązania finansowego a nie całkowity rozwiązanie naszych problemów finansowych. Banki oczywiście chcą na swoich klientach zarobić, dlatego dość sprytnie ukrywają koszty konsolidacji. Dlatego choć będzie płacić jedną ratę zamiast kilku, to przez dłuższy okres spłaty koszty obsługi kredytu będą nas nieco szarpały po kieszeniach. Zanim zatem zdecydujemy się na połączenie zadłużenia w jeden kredyt lub pożyczkę warto dokonać analizy swojej sytuacji finansowej. Oferta konsolidacji jest skierowana do tych osób, które

  • – nie mają problemów z terminowym oddawaniem swoich zobowiązań finansowych
  • – wykazują odpowiednią zdolność kredytową
  • – posiadają stabilną sytuację materialną

Jeśli z trudnej wiążesz koniec z końcem i objawia się to wysokim zadłużeniem, konsolidacja nie przyniesie ulgi. Stanie się natomiast kolejnym długiem do uregulowania. Jeśli mamy problemy z oddawaniem krat kredytu, to ich połączenie da nam chwilową ulgę ale w wyniku wydłużonego okresu kredytowania możemy utracić płynność finansową.