Opłatą przygotowawczą nazywa się kwotę, którą należy spłacić bankowi lub instytucji pozabankowej zawierając umowę pożyczki lub kredytu. Błędnie uznaje się, że opłaty przygotowawcze są domeną jedynie rynku pozabankowego i tzw. „szarej strefy”, gdzie maksymalizuje się swoje zyski kosztem klienta. Banki korzystają z możliwości wprowadzenia opłaty przygotowawczej równie często.
Opłata przygotowawcza – fakty
Opłata przygotowawcza pobierana jest na poczet czynności związanych z rozpatrzeniem wniosku (możemy tutaj wziąć pod uwagę pracę pracowników, którzy takie wnioski weryfikują oraz zapłatę np. w przypadku niewielkich firm pożyczkowych za weryfikację klientów w bazach dłużników). Dodatkowo w opłatę tą wpisany jest koszt oceny ryzyka kredytowego oraz przygotowania umowy.
W bankach, opłatę przygotowawczą płacimy tylko wtedy, kiedy kredyt lub pożyczka została nam już przyznana. Wlicza się ona w ogólny koszt zobowiązania. Uważać trzeba jednak na nieuczciwe praktyki niektórych firm, które pobierają opłatę jeszcze przed samym pozytywnym zaopiniowaniem wniosku. W ten sposób klient może ponieść koszt pożyczki, do której nie będzie miał praw.
Ostrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Problemy zauważone przez UOKiK – ostrzeżenia dla konsumentów!
- Opłata przygotowawcza bardzo często stanowi procent kwoty kredytu, dlatego nie jest to wysokość proporcjonalna do rzeczywistych kosztów, które wierzyciel mógłby ponieść na poczet „przygotowania” umowy pożyczki i innych czynności z tym związanych
- W parabankach, gdzie używa się tak zwanej „opłaty domowej” (np. Provident) nalicza się bardzo wysoką dodatkową opłatę przygotowawczą, którą płaci się za dostarczenie pieniędzy do domu klienta
- Szczególnie należy wystrzegać się kredytodawców, którzy oferują kredyt/pożyczkę w zamian za wpłatę opłaty przygotowawczej. Bardzo często firmy takie tworzą tzw. „piramidy finansowe” oraz zarabiają na klientach wpłacających często spore sumy pieniędzy, nigdy nie uzyskując pomocy w postaci obiecanej pożyczki lub kredytu
- Niezwykle ważne jest, aby przed wpłatą jakiejkolwiek sumy dokładnie przeczytać przedstawianą sobie umowę. Należy to zrobić osobiście. Cytując specjalistów UOKiK: „Należy pamiętać, że zapewnienia sprzedawcy mogą nie odzwierciedlać postanowień umowy, która powinna być w każdym wypadku przeczytana (…)”
Pomocne strony i darmowa pomoc dla konsumentów
W przypadku, kiedy szukają Państwo informacji o oszustwach związanych z wpłatą opłaty przygotowawczej, za którą nigdy nie nastąpiło wydanie pożyczki lub kredytu, zwrócić się można o pomoc do:
- Serwis „Zanim podpiszesz” tworzony z inicjatywy rządowej – http://www.zanim-podpiszesz.pl/
- Federacja Konsumentów – http://www.federacja-konsumentow.org.pl/; darmowy numer linii pomocy: 800 007 707
- Stowarzyszenie Konsumentów Polskich – http://www.konsumenci.org/
Zapraszamy do opisywania w komentarzach własnych historii oraz doświadczeń związanych z tematem.