Pożyczki pod zastaw nieruchomości – za i przeciw

Większość banków oprócz tradycyjnego kredytu konsumenckiego oferuje również pożyczki hipoteczne, które udzielane są pod warunkiem, że jako zabezpieczenie prawne ustanowiona zostanie nieruchomość: mieszkanie lub dom. Czy warto z nich korzystać? Jakie są zalety i wady pożyczki pod zastaw nieruchomości? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

anty

Zalety pożyczki hipotecznej

Pożyczka pod hipotekę ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia rozłożenie spłaty na dłuższy okres, niż ma to miejsce w przypadku kredytu konsumenckiego – często nawet na 20 czy 25 lat. Co ważne, oferowana jest również na dużo korzystniejszych warunkach – ze względu na solidne zabezpieczenie, jakim jest nieruchomość. Zaciągając pożyczkę pod hipotekę, możemy liczyć na oprocentowanie niższe nawet o połowę. To samo dotyczy prowizji od przystąpienia do kredytu – ta albo jest znacznie niższa, albo bank całkowicie z niej rezygnuje. Jeśli chodzi o stronę finansową, pożyczka hipoteczna jest więc dużo atrakcyjniejsza niż kredyt konsumencki.

pożyczki pod zastaw nieruchomości

Wady kredytu pod hipotekę

Niestety, kredyt hipoteczny ma również swoje wady, o których trzeba pamiętać, jeśli nie chcemy wpakować się w tarapaty. Przede wszystkim zaciągnięcie pożyczki hipotecznej to duża ilość formalności – zanim otrzymamy wskazaną kwotę, musimy zostać dokładnie sprawdzeni. Skontrolowana zostanie nasza historia w Biurze Informacji Kredytowej, będziemy musieli również przejść przez skomplikowaną i długotrwałą procedurę sprawdzania zdolności kredytowej. Czas oczekiwania na to, aż analitycy bankowi sprawdzą naszą wiarygodność i możliwości finansowe, może wynieść nawet kilka tygodni.
Inną wadą pożyczki pod hipotekę jest długotrwałe obciążenie finansowe – początkowo zaciągnięcie kredytu na 20 lat może nam się wydawać atrakcyjne, z czasem jednak przekonamy się, że spłacanie pożyczki przez tak długi okres mocno uszczupla domowy budżet.
Zaciągając kredyt pod hipotekę, musimy pamiętać również o tym, że pieniądze muszą być przeznaczone na konkretny cel, który wpisany został do wniosku kredytowego i związany jest z nieruchomością.

zadowolenie

Kiedy warto zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości mają więc tyle samo zalet, ile wad – to, czy okażą się dla nas korzystne zależy od naszej indywidualnej sytuacji i możliwości finansowych.
O kredycie hipotecznym warto pomyśleć, jeśli dysponujemy dużym wkładem własnym i jesteśmy w stanie szybko spłacić należność, a także w sytuacji, gdy potrzebujemy zapewnić swojej rodzinie dach nad głową. Kredyt hipoteczny obciążony jest mniejszym oprocentowaniem, dzięki czemu mamy szansę spłacić go w krótszym terminie niż tradycyjny kredyt konsumpcyjny, a tym samym stać się właścicielami nieruchomości i w przyszłości móc nią dowolnie dysponować, na przykład przekazując ją w spadku swoim dzieciom czy wystawiając na sprzedaż.