Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych – wejście w kłopoty, czy z nich wyjście?

Niektóre z firm pożyczkowych proponują produkt, jakim jest pożyczka dla zadłużonych. Banki nie udzielają tego typu pożyczek czy kredytów. Wyjątek stanowi tutaj kredyt konsolidacyjny, specjalnie stworzony z myślą o osobach posiadających wiele jednoczesnych zadłużeń. Jeśli historia kredytowa na to pozwala, a nasz scoring kredytowy jest w porządku to wyjście to będzie najlepszym, jakie możemy znaleźć w sytuacji dużego zadłużenia.

Pętla zadłużenia, czyli namnażanie się problemów

Korzystanie z wielu pożyczek jednocześnie, zaciąganie kredytów bankowych i pozabankowych, a następnie zaciąganie jeszcze kolejnych zobowiązań, aby spłacić te pierwsze – tym właśnie charakteryzuje się pętla zadłużenia.

Biorąc pożyczkę w parabanku tylko po to, aby spłacić wcześniejszą działamy błędnie. Jest to jeden z najgorszych pomysłów osób zadłużonych. Aby zdecydować się na ten krok należy mocno przeanalizować swoją sytuację i budżet domowy, a ponadto wybrać nową pożyczkę bardzo skrupulatnie, szukając rzetelnej i w miarę możliwości taniej firmy pożyczkowej.

Dlaczego popadamy w długi?

W 2010 roku firma windykacyjna KRUK S.A przeprowadziła badanie, z którego wyciągnięto wnioski nt. głównych przyczyn kłopotów finansowych Polaków. Okazuje się, że w przypadku 71% osób, za zadłużenie odpowiadało zbyt niskie wynagrodzenie, które było niewystarczające aby pokryć bieżące wydatki. W tym 46% borykało się również w międzyczasie z uratą pracy. W przypadku 41% badanych problemy finansowe w głównej mierze wynikały z chęci życia ponad stan i zwykłej niefrasobliwości, która w połączeniu z niskim wynagrodzeniem danych osób, prowadziła je na skraj bankructwa.

biznesmeni

Kim jest statystyczny polski dłużnik?

Najczęściej w Polsce zadłużają się, według badań i statystyk, mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat, choć tren ten ulega zmianie i zadłużone są również osoby w wieku emerytalnym.. Miastami, w których w Polsce jest najwięcej dłużników są Warszawa i Katowice, a biorąc pod uwagę jedynie województwa, najwięcej dłużników znajdziemy w województwie śląskim. Średnio zadłużenie wynosi około 15 600 zł. Jest to niestety wyliczona średnia, a nie mediana wszystkich zadłużeń, więc można na nią patrzyć z przymrużeniem oka, niemniej jednak – robi wrażenie.

Poradnik dla dłużnika: pożyczki pozabankowe dla zadłużonych

  • Nie wybieraj parabanku pochopnie, a zapoznaj się ze wszelkimi znanymi Ci materiałami. Opinie o wielu parabankach znajdziesz właśnie na tej stronie. Dzięki temu wyrobisz sobie sam zdanie o większości z nich, a to pomoże Ci wybrać najwłaściwszą firmę do swoich potrzeb.
  • Nie pożyczaj więcej, niż jest Ci to potrzebne. Postaraj się, jak najszybciej wyjść z zadłużenia.
  • Spłacaj od tej pory wszystkie swoje zobowiązania w terminie. Dobra historia kredytowa może przydać się w sytuacji „bez wyjścia”, gdzie najpewniejszym sposobem poradzenia sobie z zadłużeniem jest po prostu pomoc z banku i kredyt oddłużeniowy.
  • Spróbuj oszacować, które przedmioty ze swojego majątku możesz łatwo i szybko spieniężyć. Wtedy natychmiast spłać powstałe zobowiązanie. Jeśli komornik zlicytuje Twoje dobra na aukcji, z pewnością zrobi to za kwotę o wiele niższą, a poza tym zajmie Twoją pensję czy inne świadczenia.

Reasumując: pożyczka pozabankowa dla zadłużonych może stanowić przełom, wyjście z problemu, „odnowić” finanse i pomóc stanąć na nogi. Musi przy tym jednak zostać wybrana z niezwykłą rozwagą, porównując wiele z firm pożyczkowych obecnych na Polskim rynku. Biorąc pożyczkę pozabankową pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby jej wysokość była porównywalna do obecnego zadłużenia, aby jak najszybciej je spłacić, a przy tym nie pobierać innych dodatkowych świadczeń, które mogłyby spowodować wpadnięcie w tzw. pętle zadłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *